Przesyłki paletowe to w dużym uproszczeniu przesyłki wielkogabarytowe.  Z przesyłkami paletowymi mamy do czynienia również wtedy gdy chcemy wysłać dużą ilość towarów. Dotychczas kojarzone były raczej z logistyką w dużych przedsiębiorstwach. Natomiast obecnie bardzo często są wykorzystywane przez klientów prywatnych.

Za przesyłkę paletową uznaje się każdą przesyłkę o wadze większej niż 31 kg. Bardzo często mamy z nimi do czynienia zwłaszcza w branży budowalnej, ale nie tylko. Przesyłki paletowe są wykorzystywane do transportu sprzętu RTV i AGD, mebli, instrumentów, sprzętu ogrodniczego czy dekoracji do domu.

Przesyłki paletowe wysyłane są na specjalnych paletach, są to tzw. palety EURO o czterech różnych rozmiarach.

EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
EUR 6 – 800 mm x 600 mm

Największe europalety mogą przyjąć towar o wadze nawet do 1000 kg.

Jak przygotować przesyłkę paletową?

Chcąc wysłać przesyłkę paletową należy ją odpowiednio przygotować. Jej rozmiar nie może wystawać poza granice palety. Nie może też przekraczać jej wysokości. Poza tym przesyłka powinna być odpowiednio zabezpieczona. Wskazane jest użycie folii stretch, a narożniki można dodatkowo zabezpieczyć styropianem.

Jeśli przesyłka zawiera szkło, lub inne delikatne przedmioty taka informacja również powinna pojawić się na palecie.

Transport przesyłki paletowej

Żeby odebrać przesyłkę od nadawcy i dostarczyć do adresata potrzebny jest podnośnik. Nie wszystkie firmy kurierskie posiadają takie pojazdy na wyposażeniu. Nadawca musi nie tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie paczki, ale również o to by możliwy był jej odbiór i ewentualnie powinien zorientować się czy nie będzie problemu z dostarczeniem przesyłki paletowej do adresata.

Czy to się opłaca?

Często wysłanie kilku paczek paletą opłaca się bardziej niż wysłanie towarów oddzielnie (mowa oczywiście o tym samym odbiorcy). W tym momencie to jedna z najtańszych opcji.

Jeśli chcesz sprawdzić gdzie najlepiej można nadać przesyłki paletowe polecam zapoznać się z artykułem gdzie mamy przykład nadania przesyłki paletowej już od 153 zł : https://www.kuriernet.pl/blog/2020/03/22/przesylki-paletowe-palety-kurierem-juz-od-153-zl-brutto/ .