Chcesz wysłać dużą paczkę i nie wiesz jak to zrobić? Wbrew pozorom to nic trudnego. Pierwszą istotną kwestią na jaką musisz zwrócić uwagę to waga przesyłki. Jeśli jest większa niż 31,5 kg to będzie to przesyłka paletowa. Zasady są tu bardzo podobne jak przy wysyłaniu tradycyjnej paczki, ale warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Na Tobie jako nadawcy spoczywa obowiązek właściwej przygotowania paczki do transportu. To znaczy, że tak jak w przypadku przesyłki tradycyjnej tak samo przesyłka paletowa musi być właściwej opakowana i opisana. Rozmiar paczki nie może wychodzić poza granice palety, i nie może być od niej wyższy.

Suma boków każdego elementu w przesyłce (długość+szerokość+ wysokość) powyżej 3 metrów, nawet jeśli waga nie przekracza 31, 5 kg. Jeśli chodzi o maksymalny rozmiar pojedynczego elementu to mogą one wynosić: długość 4 metry, lub wysokość do 2,1 metra lub suma wszystkich boków nie większa niż 6 metrów. Jeśli długość pojedynczego elementu przekracza od 2 do 4 metrów wówczas traktowany on jest jako odrębna przesyłka i wymaga oddzielnego listu przewozowego.

Towar musi być odpowiednio opakowany, w karton, dodatkowo można użyć foli stretch i zabezpieczyć rogi. Jeśli w środku znajdują się delikatne towary należy również taką informację umieścić na opakowaniu.

Kolejny krok to zamówienie firmy kurierskiej. By to zrobić wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę przesyłki paletowe DHL. Gdy będziesz rozmawiać z przedstawicielem firmy bądź przygotowany na to, że zapyta o to czy na miejscu odbioru oraz dostarczenia paczki jest miejsce dla samochodów dostawczych. W większości firm usługa obejmuje  załadunek towaru, dostarczenie na miejsce i zdjęcie przesyłki ze skrzynki ładunkowej. Pozostałe czynności leżą już po stronie nadawcy oraz adresata przesyłki.

Co można wysłać przesyłką paletową DHL? Wszystkie towary, których rozmiary lub ilość nie pozwalają na wysłanie ich przesyłką tradycyjną, a więc meble, sprzęt RTV i AGD, elementy wyposażenia domu, narzędzia rolnicze itp.